از راست به چپ : زنده یاد دکتر اکبر بهادری - زنده یاد استاد عیسی بهادری - محمدحسین دبیرنیا

دکتر مهدی بهادری - مهندس محمود بهادری

زنده یاد استاد عیسی بهادری

 

عيسي بهادري فرزند موسي خان در سال 1284 شمسي در قريه « آقچه كهريز » در بخش برچلو از توابع اراك ديده به جهان هستي گشود. پس از تحصيل مقدماتي و آشنايي با طراحي فرش در اراك مدتي در روستاي خود به كار طراحي نقشه فرش اشتغال داشت.سپس وارد مدرسه كمال الملك شد و اصول نقاشي و طبيعت سازي را نزد استاد اسماعيل آشتياني آموخت و پس از آن با استاد طاهرزاده بهزاد همكاري داشت.

 

در سال 1315 شمسي سرپرستي هنرستان جديدالتاسيس هنرهاي زيباي اصفهان را پذيرفت و بيش از سي سال رياست آن را به عهده داشت و شاگردان بسياري را تربيت نمود كه از برجسته ترين آنها  استادان : عباسعلي پورصفا،جواد رستم شيرازي،محمود فرشچيان و امير هوشنگ جزي زاده را مي توان نام برد كه هر يك از نام آوران عرصه هنر نگارگري و طراحي سنتي ايران در دوره معاصر مي باشند.

 

استاد بهادري هنرمندي آشنا به مباني هنر ايران و جهان بود،او با توجه به نقشمايه هاي سنتي و پاي بندي به اصول و مباني هنر ايران دست به ابتكار و نوآوري زد و با تركيب عناصر اسليمي و ختايي و غيره نقش هايي بديع و تازه با مضامين عرفاني ، فلسفي و اسطوره اي طراحي نمود كه در تاريخ هنر طراحي فرش بي سابقه است و براي اولين بار در سال 1338 در اصفهان پرتره بافي به شيوه نقاشي را اجرا نمود.

 

او نقاش طبيعت ساز ،نگارگر ، طراح كاشي،معرق چوب،خاتم،قلم زني و ساير هنرهاي سنتي ايراني بود كه از نظر خلاقيت و نوآوري در طراحي فرش سرآمد طراحان معاصر به شمار مي رود.

 

از آثار ماندگار وي در طراحي فرش مي توان به بشريت،شكار چرخ،ستاره دريايي،تنازع بقا،تشعير و پروانه ها اشاره كرد.او مانند نقاشان اروپايي پس از مطالعه، ابتدا طرح خود را به صورت اسكيس كار مي كرد و سپس آن را در ابعاد واقعي با زغال طراحي به روي كاغذ سفيد انتقال مي داد و در مرحله بعد با استفاده از ميز نور طرح خود را پاكنويس و ساخت و ساز مي كرد. از كارهاي ماندني او كاشيكاري نماي هنرستان هنرهاي زيبا و طرح كاشي گلدسته حرم حضرت سيدالشهدا را (كه آن را بدون دريافت مزد انجام داد) مي توان نام برد. گاهي نيز به ندرت براي توليد كنندگان بزرگ فرش اصفهان طرح مي داد.

 

 استاد به شيوه طراحان اراك كاغذ شطرنجي را با نشاسته گندم روي پارچه چلوار مي چسبانيد،آنگاه طرح را با كاربن روي آن كپي مي كرد.سپس متن و نقوش را تماماً رنگ آميزي مي نمود.

براي هر طرحي بر اساس موضوع انتخابي موتيف هاي جديدي را با رعايت اصول و مباني هنر ايراني ابداع مي كرد.از اين جهت هيچ يك از آثارش شبيه به هم نيست.

 

شادروان عيسي بهادري را مي توان يكي از بزرگترين احياءكنندگان هنرهاي سنتي ايران در دوره معاصر به شمار آورد.او موفق به دريافت نشان هاي متعدد از جمله مدال هنر از نمايشگاه كالاي ايران،نشان سپاس و علمي و هنر از وزارت معارف،ديپلم دنور و مدال طلا از نمايشگاه جهاني بروكسل و نشان علم و هنر از طرف دولت فرانسه گرديد.عيسي بهادري در سال 1365 در پاريس درگذشت و در گورستان پرلاشنر به خاك سپرده شد، روحش شاد باد.

 

معرفي يكي از آثار استاد عيسي بهادري ( شكار چرخ )

 

قاليچه كرك و ابريشم اصفهان

موضوع طرح   شكار چرخ

طراح           عيسي بهادري

ابعاد             240*150 سانتيمتر

رجشمار        70 گره در 5/6 سانتيمتر طول و عرض

گره           نامتقارن ( فارسي )

پرز            مرينوس

چله           ابريشم طبيعي

پود           نخ پنبه اي

رنگها        طبيعي و گياهي

بافت        كارگاه قاليبافي هنرستان هنرهاي زيبا اصفهان زير نظر استاد غلامعلي حقيقي

 

 

زنده یاد دکتر اکبر بهادری

اطلاعات این بخش در حال تکمیل شدن است

مهندس محمود بهادری

اطلاعات این بخش در حال تکمیل شدن است

دکتر مهدی بهادری

اطلاعات این بخش در حال تکمیل شدن است